Zásady první pomoci při otravě houbami
Jelikož už ani v lesích nenajdeme zbytky sněhu, můžeme se těšit na první houbovou nadílku. Pokud začne pršet, hned se vydejte do lesů, jelikož právě po dešti roste nejvíce hub, z nichž si lze udělat vynikající oběd. S sebou si však vezměte atlas hub, abyste náhodou nedali do svého košíčku jedovatou houbu, která by vám mohla způsobit otravu. Samozřejmě takový atlas hub je možné si stáhnout do mobilního telefonu, aplikace vám sama řekne, co vidíte za houbu a jestli se ji vyplatí vzít si domů. Pokud si však s nějakou houbou nebudete vědět rady, raději ji nechte v lese, otrava houbami opravdu není nic příjemného. Když už jsme u otravy houbami, víte, jaké jsou zásady první pomoci?
K nejjedovatějším houbám patří jednoznačně muchomůrky, a to konkrétně muchomůrka hlízovitá, které se také přezdívá muchomůrka zelená, která je snad tou nejvíce nebezpečnou houbou nacházející se v České republice. Často se bohužel zaměňuje se žampionem, ovšem na rozdíl od žampionu muchomůrka zelená způsobuje poškození ledvin a jater. Jedovatá je také muchomůrka tygrovaná, kterou si houbaři zaměňují s masákem nebo bedlou. Pozor si ale dejte i na pavučince plyšového, otrava touto houbou se projevuje bolestí zad a zažívacími potížemi.
Zásady první pomoci
- Pokud je pacient při vědomí, tudíž není zde riziko, že by vdechl zvratky, pokuste se vyvolávat zvracení, jak jen to půjde. Vyplatí se část zvratků dát do igelitového sáčku na rozbor.
- Pomoct může pět až deset tablet aktivního uhlí, které se rozdrtí ve větším množství vody.
- Samozřejmě okamžitý převoz do nemocnice je nutnost. Případně volejte záchranku a i nadále se pokoušejte vyvolat zvracení.
- V případě, že otrava není nijak akutní, ale vyskytují se příznaky, můžete kontaktovat také Toxikologie informační středisko, které prozradí, co dál.