Volný pád rublu jako odpověď na vojenskou invazi 

Zatímco ještě před několika dny se zdál být rubl zcela v pořádku a očekávaly se minimální výkyvy, po vojenské intervenci Rusů na území Ukrajiny se ruská ekonomika vrhá do nebezpečného víru inflace. Pád rublu bude mít vliv na znehodnocení úspor i ekonomickou izolaci. Očekává se období recese.  

Dvacet i více procent dolů 

I přes silnou snahu o záchranu ze strany ruské národní banky se rubl propadl do historických nížin. Jako důsledek ohlášených západních ekonomických sankcí proti Ruské federaci se vůči americkému dolaru rubl propadnul o více než dvacet procent. I proto se ruská centrální banka snažila a zvýšila základní úrokovou sazbu na dvacet procent. V pondělí, 28.2. 2022 ale ruská akciová burza ani neotevřela. Zlepšení se očekávat nedá.  

Nyní je na Rusku, jak bude reagovat na západní sankce a na zákaz pohybu ruských letadel nad vzdušným prostorem mnoha západních zemí, což zcela paralyzovalo ruskou leteckou dopravu. 

Odpojení od SWIFT 

Rubl se tak dostal na své historické minimum i proto, že se zmiňuje odpojení některých ruských bank od globálního systému SWIFT, který umožňuje realizovat mezinárodní platby.  

Zákaz prodeje cenných papírů 

Ruská centrální banka následně nařídila svým makléřům zcela pozastavit realizaci příkazů od zahraničních fyzických i právnických osob, které žádaly o prodej ruských cenných papírů.  

Neskutečná cena dolaru 

Ozvaly se zprávy o tom, že ve Vladivostoku dokonce jedna z tamních bank prodává dolary za 250 rublů za kus. Přitom ještě v pátek byl kurz zhruba 83 rublů za jeden dolar. 

Ruské úřady mají nyní na pořadu dne zabránit výprodeji ruských cenných papírů. Tím se bude předcházet následné panice na trzích. Tento krok sice zanechá šrámy na ekonomice země, z dlouhodobého pohledu je ale jistě výhodnější a přijatelnější variantou. Ještě větší pád rublu by pak byl katastrofou.