Levandule jako bylinka léta. Jak ji pěstovat?
Každé roční období dýchá něčím jiným, je něčím jiným specifické. Zatímco podzim se nese ve znamení padajících květů a vonícího deště, jaro se nese ve znamení kytiček a rozmanitých barev. Když bychom si v hlavě představili léto, vybavili bychom si vůni krásných levandulí, což jsou bylinky, bez nichž by léto nebylo létem. Levandule k létu patří stejně jako vysoké teploty nebo otevřená koupaliště. Otázkou ale je, jak takovou bylinku vypěstovat.
Jak jsme zmínili, levandule je typická svou vůní. Levandule se považuje za přírodní parfém, který z těla nezmizí ani po dlouhých dnech. Říká se, že levandule ovoní naprosto všechno, čeho se dotkne. Mohou za to jejich pohárky, v nichž se skrývá jejich vůně v podobě olejíčku. Tato vůně však nepůsobí jenom blahodárně na naši mysl, dokáže ji také zklidnit a zcela uvolnit, což se v dnešní rychlé, stresující a uspěchané době hodí.
Z levandulí se vyrábí především olejíček, který se posléze leje do horkých van s pěnou. Jenom tak dojde k uvolňující koupeli, po které touží každý z nás.
Jak levandule pěstovat
Pěstování levandulí je naprosto jednoduché. Jelikož se jedná o bylinku, vyžaduje to, co každá jiná bylinka, tedy především teplo a světlo. Nejvíce se levandulím daří na zahrádce, kde jim najdete krásné slunné stanoviště, kde se nevyskytuje žádný stín. Jelikož na ně sluníčko bude dennodenně svítit, budou v teple a budou krásně růst. Nezapomínejte na pravidelné zalévání.
Když si vypěstujete levanduli
Pokud se vám bude pěstování levandulí dařit, je načase levanduli taky zpracovat. Jak jsme zmínili, z levandulí se dělají olejíčky do koupelí nebo si také doma můžete vyrobit velmi dobrý sirup či léčivý čaj. Levandule je přece bylinka a každá bylinka má nějaké léčivé účinky.
Z levandulí se v poslední době vyrábí například med nebo také vonná mýdla.