Bojujeme se škůdci zeleniny bez chemie
Patříte k těm, kteří si na své zahradě aktuálně pěstují rajčata, zelí nebo například skvělé okurky? Pak pravděpodobně svádíte i boj se škůdci, kteří patří k nepřátelům každého zahrádkáře. V drtivé většině lidé bojují s touto nepříjemností jménem škůdci chemickými přípravky, ale je to velká škoda. S mandelinkami nebo dalšími likvidátory naší vypěstované zeleniny lze totiž bojovat ještě jinými způsoby, a to bez chemie.
Když se rozhodneme pro pěstování vlastní zeleniny, je to především z toho důvodu, abychom se vyhnuli všemu chemickému. V obchodech kupujeme potraviny, které jsou během svého pěstování stříkány kdo ví, čím, proto od nich dáváme ruce pryč a snažíme se, abychom si vypěstovali poctivou zeleninu bez chemie. Jenže řada lidí to zkazí tím, že v boji proti škůdcům přece jenom chemický postřik použije. V takové chvíli se jeho zelenina stává tou, kterou si mohl koupit v nejbližším supermarketu. Začněte proto svou zeleninu zachraňovat jenom nechemickým způsobem a uvidíte, jak skvělou zeleninu vypěstujete.
Vsaďte na přirozené nepřátele škůdců
Těmi nejlepšími likvidátory škůdců jsou jejich přirození nepřátelé, které na ně můžete poslat. Patří k nim slunéčko sedmitečné, které dokáže během čtrnácti dnů spořádat skoro tři stovky mšic! Dospělý jedinec slunéčka sedmitečného dokáže spořádat až šedesát mšic denně, což je naprosto fantastické!
V boji proti škůdcům jsou velice užiteční i jiní přirození nepřátelé. Myslí se tím například žáby, taktéž ještěrky, dále ježci nebo i některé druhy ptáků.
Bylinky taktéž pomáhají
S bojem proti škůdcům byste měli začít hned v okamžiku, kdy sázíte danou zeleninu. Mezi jednotlivé rostlinky vysázejte konkrétní druhy bylinek, protože ty umí odpuzovat škůdce opravdu efektivně. Nabízí se například kopr, který dokáže odpudit běláska zelného. Dále lichořeřišnice větší, která zase působí proti mšicím. Levandule bojuje proti plošticím a šalvěj zase proti slimákům. A co křen? Ten je efektivním pomocníkem v boji proti mandelinkám.