Vypěstujte si šalvěj. Uleví od mnoha zdravotních problémů
Bylinková zahrádka by měla být součástí nejednoho příbytku. Důvodem toho je to, že v případě zdravotních problémů nebo komplikací je právě bylinková zahrádka to, co nám uleví a pomůže. V bylinkové zahrádce by kromě krásné levandule měla mít místo také šalvěj, která je svým zbarvením a tvarem podobná zmíněné levanduli. Je to však bylinka pomáhající proti jiným zdravotním neduhům, prozraďme si však více.
V současné době se setkáte s řadou druhů šalvěje. U nás je nejrozšířenějším druhem klasická šalvěj lékařská, kterou by měl mít na své zahrádce prakticky každý. Hodí se totiž jak do kuchyně, tak vám uleví od zdravotních problémů.
Šalvěj a jak prospívá zdraví
Jelikož jsme zmínili to, že nám ulevuje od mnoha zdravotních problémů a neduhů, prozraďme si, od čeho konkrétního nám ulevuje, s čím vším nám může pomoct. Šalvěj ulevuje od bolestí břicha, také od bolestí žaludku a od nepříjemné plynatosti. Dokonce zbavuje zápachu z úst a hojí rány na kůži, předchází krvácení dásní. Má jak antioxidační, tak také protimikrobiální účinky. Pomůže vám v případě nadměrného pocení, také uvolňuje od nervových depresí.
Jak pěstovat šalvěj
Přejděme však k tomu hlavnímu, a sice k pěstování šalvěje. Nabízí se rovnou dvě možnosti, jak můžete šalvěj pěstovat, buď můžete vsadit na sazeničku, nebo je možné šalvěj vypěstovat ze semínka. V případě sázení ze semínek byste s výsadbou měli začít už v únoru, kdy semínka vložíte do substrátu pro výsev asi tři centimetry hluboko.
Šalvěji se daří především v méně výživné půdě, který zároveň není kyselá. Umístěte ji na slunné stanoviště, které bude chráněné před sluníčkem a které bude zároveň suché. Nezapomeňte však na zazimování, pokud ji budete pěstovat v truhlíku nebo v květináči. Šalvěj sídlící v záhonu během podzimu seřízněte asi na dvacet centimetrů nad zem a přikryjte ji.